Aktualności

Foto... Foto...
Poniższe zdjęcia wykonał pan Kazimierz Świderski - Zakład Fotograficzny Biała Piska ul. Słowackiego 2
Łupki i Rybitwy
Miasto Pisz i okolice
Las przy drodze Pisz - Jeże

Zdjęcia zamieszczone poniżej zostały wykonane przez FOTO VIDEO MAZURY Pisz, ul. Kościuszki 2A
Miasto Pisz i okolice

trąba powietrzna w Piszu
Zarząd finansuje letni wypoczynek dzieci
SAPARD w gminie
przetargi
Obwody głosowania w wyborach samorządowych

Nic nie zapowiadało, że 4 lipca 2002 roku zakończy się dla mieszkańców Pisza i okolic taką katastrofą. Nie dotarły do nas żadne ostrzeżenia. Tego, co przeżyliśmy nie da się opisać - mówią mieszkańcy gminy. Huragan wyrywał drzewa, niszczył samochody, domy. Ulice zamieniły się w rwące potoki. Rannych zostało kilkanaście osób. Na szczęście nikt nie zginął.
Około godziny 12.00 zapowiadało się tylko na zwykłą burzę. Potem momentalnie zrobiło się ciemno jak w nocy. Już czuliśmy, że nadchodzi coś okropnego. Rozpoczęła się straszna ulewa. Biała ściana deszczu i okropny szum, błyskawice, wiatr. Rozpętało sie prawdziwe piekło. Prędkość wiatru osiągnęła 100km/h.Wszyscy w Urzędzie odeszliśmy od okien, które z trudem pozamykaliśmy. Nawałnica trwała około 20 minut. Po jej zakończeniu jeszcze nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego co się stało. Z okien Urzędu nie wyglądało to tak strasznie. Za kilkanaście minut dotarły pierwsze informacje z terenu i zobaczyliśmy co się stało w innych częściach miasta i na wsi. To prawdziwa klęska żywiołowa. Do szpitala trafiło kilkanascie osób. Jedna z ofiar przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej (mężczyzna ma złamane żebra i miednicę), przywieziono tam również kobietę ze złamanym kręgosłupem (została przygnieciona przez drzewo). Wśród rannych jest trójka chłopców i turystka wypoczywająca nad jeziorem Roś - wszyscy doznali złamań nóg i rąk, bo przygniotły ich konary drzew.
Część Pisza i cały Orzysz przez kolejne 2 dni były pozbawione prądu. Nie było go w większości wsi w obu gminach. W wielu miejscowościach brakowało wody. Wielu rolnikom wichura zniszczyła budynki gospodarcze. Wystarczyło dosłownie kilkanascie sekund, żeby ze stodoły zostały tylko rumowiska. Dziesiątki rolników zgłaszają szkody. Praktycznie nie ma gospodarstwa, gdzie nie zostało coś zniszczone. Przez pierwsze dni po wichurze brakowało w Piszu i Orzyszu chleba. Większość piekarni nie pracowała z powodu braku prądu. Przez cały dzień - 4 lipca - na głównych ulicach Pisza ciągnęły się korki samochodowe. Usuwano powalone drzewa. W następnej kolejności odtarasowano drogi do odciętych od świata ośrodków wypoczynkowych. Do niektórych ośrodków strażacy dopływali od strony jeziora, żeby zasygnalizować uwięzionym tam ludziom, że wiemy i pamiętamy o nich.
Jedne z największych strat materialnych odnotowaliśmy w obrębie wsi Stare Guty i Pogobie Średnie, Pogobie Tylne, gdzie wichura zniszczyła kilkanaście zabudowań i przewróciła około 30 słupów energetycznych. Lasy Puszczy Piskiej to prawdziwy obraz rozpaczy. Straciliśmy blisko 12 tysięcy hektarów drzewostanu. To co sie u nas wydarzyło jest bez wątpienia największą w historii klęską, jaka dotknęła lasy w Polsce. Obecnie przebywanie w lesie jest bardzo niebezpieczne. Wprowadzono zakaz wstępu do lasu w okolicach gdzie przeszła trąba powietrzna.
Mieszkańcy Pisza są zszokowani i zrozpaczeni. Do wieczora krytycznego dnia syreny nie cichły. Doszedł do tego jeszcze hałas pił motorowych. Do usuwania szkód zostały ściągnięte posiłki i wojsko z sąsiednich powiatów.
Dramatycznie było również na jeziorach. Nastąpiło 5 wywrotek łodzi. Wszystkie jednostki zholowano do brzegu. Obyło się bez ofiar. W jednej z wywróconych łodzi uwięzione zostały dwie kobiety. W akcji ratowniczej brali udział płtwonurkowie, którzy wywarzali zatrzaśnięty właz jachtu. Gdyby spóźnili się trzy minuty, kobiety mogły przypłacić to życiem.
W najbliższym czasie postaramy sie zamieścić zdjęcia i przekazać dalsze informacje o skutkach wichury.
Jedno jest pewne. Rozmiary szkód są tak ogromne, że Gmina nie poradzi sobie sama z ich usuwaniem. Potrzebna jest pomoc z zewnątrz. Wstępny szacunek władz miasta okresla, że tylko na pomoc społeczną dla poszkodowanych potrzeba około 1 mln. zł. Informację taką przekazano Wojewodzie.
Pieniądze na pomoc dla poszkodowanych można wpłacać na konto:

37 10204753 10130060915
Za każdą pomoc będziemy wdzięczni. W sprawie przekazania pomocy rzeczowej (np. materiały budowlane, paliwo, piły motorowe, wyposażenie mieszkań, itp) można kontaktować się pod nr telefonu w Urzędzie GiM Pisz 0-87 423-52-10

Burmistrz Gminy i Miasta w Piszu składa serdeczne podziękowanie dla wszystkich, którzy przekazali już pomoc wspierającą usuwanie skutków kataklizmu. Państwa wsparcie dodaje nam otuchy i ułatwia wytrwanie w trudnym czasie usuwania ogromnych szkód i zniszczeń.
Pomoc otrzymaliśmy już od:
Gminy Warszawa-Bemowo - 170 tys. zł
Gminy Piaseczno - 20 tys. zł
Firmy Nestlé Polska S.A. - wyroby marki "Winiary"


Zarząd sfinansował w tym roku 2-tygodniowy wypoczynek 41 dzieci z rodzin najuboższych ( z problemem alkoholowym) na koloniach letnich w Słupsku.
Poza tym Zarząd Gminy i Miasta dofinansował:
- kwotą 2000zł wypoczynek letni organizowany w Zakopanem przez Parafię Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Piszu
- kwotą 1000zł wypoczynek letni organizowany przez Komendę OHP w Olsztynie
- kwotą 400zł wypoczynek organizowany przez Parafię Św. Jana Chrzciciela w Piszu


Gmina Pisz przygotuje wnioski do programu SAPARD na dofinansowanie inwestycji:
- budowa drogi w Liskach
- budowa kanalizacji sanitarnej w Wiartlu Małym
- budowa wodociągu Babrosty - Łupki

Zarząd Gminy i Miasta w Piszu ogłasza przetarg
1)na sprzedaż działek budowlanych przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową wolnostojącą:
- 6 działek w Piszu przy ul.Pszenicznej lub Smoczej o pow. od 584 do 676m2, cena wywoławcza od 10.570zł do 12.642zł, wadium 1.000zł.
termin przetargu - 22 sierpnia, godz. 12.00, pokój nr 59
2)nieograniczony na wybór wykonawcy remontu zabytkowej kaplicy na cmentarzu komunalnym przy ul. Dworcowej
termin składania ofert - 23 sierpień 2002 do godz. 10.00
3)nieograniczony na budowę ulicy Tuwima w Piszu o nawierzchni bitumicznej o pow. 1 613 m kw., gr. 4 cm wraz z wykonaniem wjazdów o pow. 1 466,5 m kw.
Nie dopuszcza się składania oferty wariantowej.
Termin realizacji (wymagany) - 2002.12.15, wadium - 8000 zł.
Kryteria wyboru ofert i ich znaczenie: cena (koszt) - 100%
Specyfikację istotnych warunków zamówienia (cena: 30 zł) można odebrać w siedzibie zamawiającego, lok.: 35, za zaliczeniem pocztowym.
Uprawniony do kontaktów z oferentami - Zbigniew Czapski
Termin składania ofert upływa dnia 09.09.2002 o godzinie 10:00.
szczegóły o przetargach pod nr tel. 087 423 52 10

Strona główna
| Historia | Zabytki | Widokówki | Region | Turystyka | Inwestycje | Statystyka | Adresy |