KULTURA, SPORT, TURYSTYKA
Koordynacją działań kulturalnych w gminie Pisz zajmuje się Piski Dom Kultury współpracujący z Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Wiartlu. Organizują one szereg ponadlokalnych imprez kulturalnych:
Aktywną działalność kulturalno-edukacyjną prowadzą Muzeum Ziemi Piskiej i Biblioteka Publiczna. Duże tradycje posiada lokalna twórczość tkacka, hafciarska i muzyczna (ludowe zespoły kurpiowskie). W Piszu działa także kino "Stolica" posiadające 220 miejsc na widowni.
Z elementów infrastruktury sportowo-turystycznej
wymienić należy krytą pływalnię, wypożyczalnię sprzętu wodnego przy plaży miejskiej w Piszu oraz w niektórych ośrodkach wypoczynkowych usytuowanych na terenie gminy. W planach jest także budowa parku wodnego. Sfera sportowo-turystyczna gminy leży w gestii Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Szlaki turystyczne okolic Pisza
Wejsuny - rezerwat przyrody "Jezioro Warnołty" - Głodowo - Niedźwiedzi Róg - jezioro Śniardwy - Zielony Most - Karwik - Maldanin - Pisz (30 km);
szlak ukazujący południowe brzegi największego jeziora w Polsce. Liczne punkty widokowe, ładne partie lasu, pomniki przyrody. Możliwości noclegowe istnieją w zasadzie tylko we własnych namiotach, na wyznaczonych obozowiskach nad jeziorami.Pisz - stanica wodna PTTK Jabłoń - jezioro Brzozolasek - jezioro Wiartel - Wiartel - Lipa Przednia - przystanek PKS Przerośl (19 km);
znaki niebieskie - szlak wycieczkowy prowadzący z Pisza do stanicy wodnej PTTK w Jabłoni i dalej na puszczańskie jeziora. Z Jabłoni trasa prowadzi znakami niebieskimi nad jezioro Brzozolasek, skąd skręca na zachód i wąskimi dróżkami przez las dociera do brzegów jeziora Wiartel oraz osady i ośrodków wczasowych w Małym Wiartlu. Stąd trasa wiedzie do wsi Wiartel i restauracji w pobliżu przystanku PKS, a następnie ku południowi drogą do Lipy Przedniej. Dalsza trasa do Przerośli prowadzi szosą, która biegnie tuż nad jeziorem. Szlak kończy się na przystanku PKS Przerośl.Szlaki wodne
Pisz - Warszawa (225 km) rzeką Pisz, Narwią, Bugiem i Wisłą prowadzi do Warszawy i z powrotem.
Pisz - Węgorzewo (108 km)
z jeziora Roś, Kanałem Jeglińskim przez Śniardwy, jezioro Mikołajksie i Tałty, dalej Kanałem Tałckim, przez jezioro Tałtowisko, Kanałem Mioduńskim, przez jeziora Szymon i Jagodne do Giżycka i dalej Kanałem Niegocińskim, przez jeziora Kisajno, Dargin i Mamry do Węgorzewa.Pisz - Szeroki Ostrów (ok. 27 km)
z jeziora Roś rzeczką Wilkus, dalej przez jezioro Kocioł, rzeką Białoławką do jeziora Białoławki, dalej rzeką Wyszką do zatoki Śniardw i do półwyspu Szeroki Ostrów.Pisz - Ruciane-Nida (37 km)
z jeziora Roś Kanałem Jeglińskim przez jeziora Seksty, Śniardwy, Bełdany do śluzy w Guziance, dalej przez jeziora Mała i Wielka Guzianka do przystani w Rucianem-Nidzie.Pisz - Wojnowo (49 km)
z jeziora Roś Kanałem Jeglińskim przez jeziora Seksty, Śniardwy, Bełdany do Zatoki Iznockiej, dalej kanałem przez wieś Iznota, jezioro Jerzewko i Gardyńskie do rzeki Krutyni, tą do jeziora Duś, nad którym leży Wojnowo.Ruciane-Nida - jezioro Nidzkie - Wiartel - stanica wodna PTTK Jabłoń - Pisz (29,5 k
m); szlak kajakowy (na znacznym odcinku trasy także żeglarski), prowadzący przez krajobrazowy rezerwat przyrody "Jezioro Nidzkie", jednym z najpiękniejszych akwenów mazurskich, atrakcyjny krajobrazowo i krajoznawczo. Tereny wokół jeziora porastają lasy. Na trasie dwie stanice wodne PTTK i wiele obozowisk. Pomiędzy jeziorami: Nidzkim, Wiartel i Brzozolasek dostępne przenoszenie i przewózki kajaków.Mikołajki - jezioro Śniardwy - Pisz (27 km).